Online előadások Mikulásra!

Image
Csárdáskirálynő

Tisztelt Közönségünk!

Online előadássorozatunkban 2020. december 6-án, Szent Miklós napja alakalmából két előadás vetítésével teremtünk lehetőséget a családi együttlétre. Délelőtt 11 órától Tóth Péter Árgyélus királyfi meseoperáját vetítjük, este hét órától pedig Kálmán Imre Csárdáskirálynő című közkedvelt operettjét láthatják.

Az Árgyélus királyfi kiváló alkalmat nyújt arra, hogy az óvodások és a kisiskolások először találkozzanak az opera világával. Tóth Péter zeneszerző, Schlanger András és Bognár Róbert librettisták, valamint a versek szerzője, Várady Szabolcs, az azonos című népmeséből ihletődtek, az előadás azonban több, mint a történet egyszerű újramesélése. Letisztult a népmese néhol homályos, elvarratlan szálakat is tartalmazó szerkezete, az előadás a fiatal célközönség érdeklődését, igényeit figyelembe véve aktualizálja a történetet. A népmese passzív, megmentésre váró Tündérszép Ilonája például a feldolgozásban aktív szereplővé válik, utalásként a nők társadalomban betöltött szerepének megváltozására. Napjainkban a kislányokra is önálló döntések várnak felnőttkoruktól, szabadon alakítják sorsukat, és szerelmükkel együtt birkóznak meg a mindennapok megpróbáltatásaival. A történet tanulsága azonban nem utasítja maga mögé a cselekményt, az izgalmat, a humort, a varázslatot. Ahogy a szerzők is fogalmaznak: az Árgyélus királyfi „hanyagolja a didaxist, ám annál inkább él a humor eszközével.”
Tóth Péter zeneszerző így ír a meseoperáról: „A komponáláskor egy tündérvilág lebegett a szemem előtt, így ehhez illő zenei kifejezéseket kerestem. (…) Az Árgyélus királyfi meseopera, elsősorban gyerekeknek. Így tehát rövid számokból építkező dallamos, de helyenként nagyon is drámai zenét kívántam írni, mely különböző karaktereket, zenei stílusokat vonultat fel”.
Az előadást Albu István rendezte, vezényel Jankó Zsolt.

Vidám, hangulatos zenés estre hívjuk felnőtt nézőinket! Kálmán Imre Csárdáskirálynő című operettjét, közönségünk egyik legkedveltebb előadását 2006 óta tartja repertoáron az Opera.
A Csárdáskirálynő könnyed szépségét akkor tudjuk igazán megbecsülni, ha elképzeljük miféle borzalmak árnyékában született. Miközben Európában az első világháború tombolt, Kálmán Imre egy elszigetelt osztrák üdülőhelyen dolgozott élete – és a magyar operettirodalom – legsikeresebb művén. És talán az is hozzájárult az operett sikeréhez, hogy rengeteg bájjal és humorral szólt olyan problémákról, amelyek száz évvel ezelőtt életeket döntöttek romba: Kálmán szerelmeseit a társadalmi osztályok közötti áthághatatlan különbség választja el egymástól – szerencsére csak az utolsó felvonásig. 
Selmeczi György rendező a bemutató alkalmával így nyilatkozott az előadásról: „A rendező olyan, mint a rossz gyerek. Szétszereli a játékautót és a szarvasbogarat, hogy rátaláljon a működés titkára. Tényleg: ezt az egész operett-vircsaftot ugyan mi működteti ilyen pazarul? Hát a felejtés vágya…  ,,Arra a három órára elfelejtettem, hogy…”- hangzik az érvelés. Hát felejtsünk együtt! Mégpedig arra a nótára, hogy... ,,Emlékszel még?”
Nézzük együtt 2020. december 6-án, vasárnap este 19 órától ezt a bravúros, komikus elemekben gazdag előadást. Az előadást rendezte Selmeczi Gyürgy, felújította Szabó Jenő, vezényel Kulcsár Szabolcs.
Mindkét előadás az intézmény YouTube-csatornáján lesz követhető.