A 40 éves kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes ünnepi gálaműsora
Közreműködik a Rezeda zenekar és barátaik
Műsoron:
Kisbogáncs – magyarlónai táncok
Morzsabogáncs – jókai táncok
Apróbogáncs – felcsíki táncok
Kisbogáncs – andrásfalvi leánytánc
Bogáncs – szucsági táncok
Zurboló – marossárpataki táncok
A régiek – bodonkúti táncok
Bogáncs – széki táncok
Rövid ismertető a Bogáncsról
A kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttesének elődje, a Brassai Sámuel Gimnázium Folklórköre 1985-ben alakult Tolna Éva magyar szakos tanárnő kezdeményezésére. A csoport elsőrendű feladata az erdélyi népi kultúrával való ismerkedés volt, hogy az iskola diákjai elsajátíthassák a hagyományos néptáncot és népzenét, amelyek fontos részei saját etnikus tradícióinknak. 1990 januárjában az addig „névtelen” Folklórkör felvette a Bogáncs nevet.
Az 1992-ben Éghy Ghysa EMKE díjjal kitüntetett Bogáncs jelenleg Erdély legrégebbi folyamatosan működő magyar gyerek- és ifjúsági néptáncegyüttese, amely az évek során fokozatosan bővülve vált egy iskolai néptánccsoportból a kolozsvári magyar gyerekek és fiatalok néptáncegyüttesévé: 1990-ben megalakult a Kisbogáncs, 1999-ben az Apróbogáncs, 2000-ben a Morzsabogáncs (a Bogáncs kisgyerek-csoportjai), az 1993-ban végzett első „bogáncsos nemzedék” pedig megalapította a Bogáncs „felnőtt” együttesét, a Zurboló Táncegyüttest (az „oktatók” együttesét).
1996–2004 között működött a Zurboló Utánpótlás, 2001-ben pedig a Bogáncs Utánpótlás csoport is, így az eltelt évek, évtizedek alatt több mint 1400 gyerek és fiatal táncolt csoportjainkban.
A kolozsvári magyar gyerekek és fiatalok 40 éves néptáncegyüttesének csoportjaiban jelenleg megközelítőleg 200-an ropják a táncot.