A Kolozsvári Magyar Opera társulata búcsúzik Buzás Pál zeneművésztől

Image
Buzas Pal

A kedden elhunyt bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége volt. Az értékmentő cselekvő emlékezés hatotta át gyermekkorától haláláig tartó kalotaszegi vonzódásában. Koncertezett ezen a vidéken, énekkarokat nevelt fel, száznál több tanulmányt, esszét írt, interjúk sorozatát szerkesztette, s nem utolsó sorban hatékonyan részt vett a Kalotaszeg kulturális közéleti folyóirat vezetésében. Buzás Pált Kalotaszeg iránti szeretete arra ösztönözte, hogy népdalokat gyűjtsön, falusi kórusokat vezessen, és évről évre megszervezze a gyermekek és fiatalok számára a májusi népdalversenyt a körösfői Riszeg-tetőn.

Angi István zeneesztéta, publicista, kritikus, a Gheorghe Dima Zeneakadémia nyugalmazott professzora így írt róla: ,,Megidézni Buzás Pál elkötelezett szolgálatának negyven évét a zongorapedagógiában felemelő élmény. És emlékeztető. A jóra, a szépre, az igazra eszményeink és valóságunk mindennapjainak kereszttüzében. Ebben a felemelő élményben ott sorjázott negyven év zongora-pedagógiájának öröme-bánata. A sikerek, az eredmények, és azok az elvárásokon is túli teljesítmények a maguk külön szépségében, amelyek csendes-szerényen már-már a felejtés áldozataivá váltak. Ám a felejtés ellenszere az emlékezés. A sok-sok munka, fáradozás, ideig-óráig tartó elcsüggedés, Buzás Pál zongoraművész-tanár urat úgy állították elénk, ahogy mindig is láttuk-hallottuk: fiatal-fiatalos frissességében, új tervekkel új feladatokra készen. Hiszen a keze alól kisereglett tanítványok példásan igazolták hozzáértő, rendszeresen elsajátított szaktudásukat s ráalapozódó művészi és pedagógiai karrierjüket, amely révén mesterük gazdag és soha el nem öregedő életművét vitték és viszik tovább.”      

A népzenegyűjtő 2022-ben a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagozati díját vehette át. Ezzel az elismeréssel méltatták munkásságát, miszerint  elévülhetetlen érdemeket szerzett szülőföldje, Kalotaszeg népszokásainak, művelődéstörténetének, irodalmának kutatása és tanulmányozása során.

Buzás Pál előadói-nevelői munkája mellett időt szentelt az erdélyi illetőségű magyar zeneszerzők zongoraműveinek kiadására is.

Munkásságát rádiós és televíziós felvételek dokumentálják, amelyek lehetővé tették, hogy szélesebb közönség is megismerhesse művészetét. A zenekritikák dicsérik előadásmódját, zenei érzékenységét és pedagógiai tevékenységét. Hozzájárulása az erdélyi magyar kultúrához nemcsak a zenei élet színesítésében, hanem a közösségi identitás erősítésében is megmutatkozott.